Podsumowanie obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

MIESIĄC, A TAK SZYBKO MINĄŁ!

31 października zakończyliśmy obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Realizacja działań zaplanowanych na cztery tygodnie przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem i jak się okazało miesiąc to tylko 31 dni, które minęły bardzo szybko.

„Świętowanie” rozpoczęliśmy Dniem Głośnego Czytania i wspaniałą zabawą czytelniczą  uczniów klas trzecich ze słodziakami. Pierwszy tydzień to ogłoszenie konkursów plastycznych „Książka – przyjaciółka godna szacunku” oraz „Logo biblioteki szkolnej”, fotograficznego „Literacka mapa miasta” i „Czytanie to wyzwanie” czyli konkursu pięknego czytania. W bibliotece szkolnej powstały gazetki ścienne „Co bibliotekarz znajduje w książkach”, „Czytaj z dumą” oraz „Dlaczego warto czytać książki?”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane dla uczniów „Drzewo czytelnika”, na którym pojawiały się nietypowe zachęty do sięgnięcia po wskazane książki. Przez cały miesiąc można było korzystać z książek zakupionych z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Prezentowane były na wystawie specjalnie przygotowanej na tę okazję. W drugim tygodniu odbyły się akcje „Starszy czyta młodszemu” – spotkania z uczniami klas trzecich i z przedszkolakami oraz „Czytamy i się wyciszamy” podczas długich przerw. Wyjątkowe były dwa kolejne tygodnie, czyli Tydzień Krzyżówek, Zagadek Literackich i Puzzli oraz Tydzień Detektywów. Ambitni czytelnicy i stali bywalcy w bibliotece podejmowali wyzwania związane z rozwiązywaniem krzyżówek, zagadek, rebusów i wykreślanek oraz mierzyli się z łamigłówkami detektywistycznymi. Najbardziej wytrwali otrzymali słodkie upominki, zakładki i naklejki. Niezwykle emocjonujący był ostatni tydzień. Dzień Bohaterów Literackich wprowadził w szkolne mury nieco wariacji i świetnej zabawy. Na korytarzach szkolnych pojawiły się postacie z różnych książek. Było kilku Potterów, dwie Królowe Kier, Ania Shirley, kilka Pippi Pończoszanek, Mały Książę, Gandalf, Bella z „Pięknej i bestii”, był także wilk z „Czerwonego Kapturka”, lew z „W pustyni i w puszczy”, dalmatyńczyk i pingwin z „Zaczarowanej zagrody”. Wymienić każdego nie sposób, ale udało się uwiecznić wszystkich na wspólnym zdjęciu. Barwne korowody w czasie przerw wzbudzały zainteresowanie dzieci i nauczycieli. Niektóre postacie były trudne do odgadnięcia. Trzeba więc było wrócić pamięcią do książek już zapomnianych lub poznać nowe mówiące wiele o zainteresowaniach czytelniczych uczniów. Nagrodą dla przebranych było skorzystanie z przywileju „Szczęśliwego numerka” oraz słodki upominek. Ostatni dzień to zmagania konkursowe uczniów klas drugich i trzecich. Wielu z nich wzięło udział w konkursie pięknego czytania. Emocje były ogromne, gdyż czytanie przed komisją i rówieśnikami dla wielu okazało się ogromnym wyzwaniem. Tym bardziej więc każdemu uczestnikowi należały się szczególne gratulacje za odwagę.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe, zaś spotkania z uczniami zaowocowały nowymi pomysłami, które z pewnością będą wykorzystane w przyszłym roku. Biblioteka w każdej szkole jest miejscem szczególnym, dlatego też marzeniem nauczyciela bibliotekarza jest stworzenie w niej atmosfery przyjaznej dziecku, aby czytając, mogło się wyciszyć i przenieść w inny świat, korzystając z fachowej literatury, wzbogacić swoją wiedzę, a grając w gry planszowe, godnie rywalizować. Wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych, serdecznie dziękuję i liczę na dalszą współpracę. Razem możemy więcej!