Polska żyje sobie w nas.

„Polska żyje sobie w nas”

12 listopada w klasach drugich odbyły się patriotyczne zajęcia czytelnicze oparte na treści książki „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”, pozycji zakupionej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dwugodzinne spotkanie w każdej klasie było okazją do przedłużonego przeżywania obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Zajęcia rozpoczęły się opowieściami uczniów na temat wydarzeń, które odbyły się w naszym mieście z okazji 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Wielka Parada, uroczystość przed Pomnikiem Polski Morskiej oraz zwiedzanie muzeów to najczęściej wymieniane atrakcje, z których skorzystali młodzi gdynianie. Dalszą część pierwszej godziny spotkania wypełniła kierowana rozmowa na temat PATRIOTYZMU. Uczniowie podawali przykłady codziennych zachowań, które są dowodem miłości do Ojczyzny i dumy z tego, że jest się Polakiem. Przygotowane do tego celu materiały graficzne wypełniły całą tablicę, ukazując dużą wiedzę młodych patriotów. Pojawiły się hasła typu poszanowanie symboli narodowych, pilna nauka, pamięć o wybitnych Polakach, dbanie o środowisko czy kibicowanie polskim reprezentacjom. Rozmowa ta była jednocześnie wstępem do tekstu czytanego. Uczniowie wysłuchali wierszy z książki „Jaki znak Twój?” i już w trakcie czytania spontanicznie reagowali na ich treść. Druga godzina tegoż patriotycznego spotkania to działania praktyczne. Wszyscy kolorowali znaczki „Jestem Polakiem” i „Jestem Polką”, które następnie przykleili w zeszytach oraz przygotowali klasowy plakat „Jeszcze Polska nie zginęła”, który zawisł w sali lekcyjnej jako upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości.

Koniecznym jest aby podkreślić, że w obydwu klasach odbyte zajęcia były ogromną przyjemnością dla prowadzącego nauczyciela bibliotekarza i pań nauczycielek. W sercach budzi się radość, gdy słyszy jak pięknie dzieci opowiadają o swojej Ojczyźnie, gdzie były i które miejsca widziały oraz ile wiedzą o historii naszego kraju, co dowodzi, że wiedzę tę przekazali im rodzice. Rośnie nam mądre młode pokolenie!