Słodziaki i przedszkolaki

3 października zainaugurowano cykl spotkań czytelniczych z dziećmi z grupy Delfinki z Przedszkola Nr 30. Pierwsze zajęcia powiązano z Dniem Głośnego Czytania zorganizowanym w ramach akcji czytelniczej Biedronki „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”.

Spotkanie odbyło się w magicznej scenerii leśnej polany. Dekorację wykonali uczniowie klas trzecich, dlatego też wysłuchanie opowiadania „Drzewa” z książki „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele …” było dla maluchów wyjątkowo przyjemne. Dzieciom bardzo podobała się opowieść o zachowaniach leśnych zwierząt. Uważnie słuchały o gromadzeniu zapasów na zimę i roznoszeniu przez sójki nasion dębu, które pochowane w najróżniejszych miejscach są zalążkami przyszłych drzew. Wydarzenia opisane w opowiadaniu zachęciły maluchy do dyskusji. Dzieci pięknie wypowiadały się na temat gatunków drzew i ich nasion. Rozmowę wzbogacił pokaz sadzenia młodych drzewek. Do demonstracji posłużyły samosiejki dębu i klonu, które z systemem korzeniowym pobrano z lasu zgodnie ze wskazówkami leśniczego, aby ich nie uszkodzić i ponownie posadzić. Zanim rozpoczęły się zajęcia praktyczne sprawdzono wiedzę maluchów. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew prezentowane na planszach. Następnie wykonały karty pracy z dopasowaniem nasion do danego drzewa i pokolorowały liście na piękne jesienne kolory. Na koniec rozdano przyszłym czytelnikom „Dzienniczki codziennego głośnego czytania”, a pani wychowawczyni wręczono naklejki, które każde dziecko otrzyma po potwierdzeniu przez rodzica rodzinnego czytania do poduszki.

Pierwsze tegoroczne spotkanie czytelnicze przebiegło w miłej i „słodziakowej” atmosferze oraz dało początek cyklicznych zajęć z najstarszą grupą przedszkolną. Będą one okazją do poznania zasad zachowania w szkole i dostosowania się do nich. To przecież przyszli pierwszoklasiści!