Dzień Pluszowego Misia

29 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze z dziećmi z grupy Delfinki z Przedszkola Nr 30. Jak co roku listopadowe zajęcia poświęcone były MISIOWI, ulubionej postaci znanej z bajek telewizyjnych, wierszy oraz opowiadań do poduszki.

Zajęcia rozpoczęły się rozmową na temat znanych misiowych bohaterów popularnych kreskówek i dobranocek, czyli z okrzykami radości wymieniani byli Miś Uszatek, Colargol, Kubuś Puchatek, Paddington, Miś Yogi czy Gumisie. Nauczyciel bibliotekarz wskazał książki, w których główną rolę odgrywa miś z klapniętym uszkiem lub miś, który dla miodku zrobiłby wiele. Są to piękne opowieści, które czytane maluchom przez rodziców rozbudzają ich wyobraźnię i z wyczuciem pokazują co dobre, a co złe. Właśnie jedną z takich niezwykle edukacyjnych historii zaplanowano jako materiał do zajęć, jednak zaskoczeniem dla prowadzącego było duże zainteresowanie dzieci jeszcze jedną przygotowaną książką, a mianowicie „Dziadek i niedźwiadek”. I choć plany były inne, książeczkę o przygodach Misia Uszatka trzeba było odłożyć na inne spotkanie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o niedźwiadku Wojtku, który przeszedł cały szlak bojowy z II Korpusem Polskim generała Władysława Andersa. Prawdziwa historia brunatnego misia, dzielącego wraz z żołnierzami trudy i znoje wojskowego życia, poruszyła uczucia maluchów. Ze skupieniem śledziły czytany fragment przedstawiający śmieszne sytuacje, w których uczestniczył mały Wojtek. Dzieci naturalnie reagowały na opis jego harców w kurniku, ucieczki przez kucharzem Józefem czy opis tańca z majorem Chełkowskim. Ów major właśnie powiedział, że „Nic tak nie podnosi na duchu, jak towarzystwo misia. Każde dziecko to wie”. I taką właśnie rolę odgrywał Wojtek - był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi, zaś jego towarzystwo, psoty lub umizgi wynagradzały żołnierzom trudy codziennej walki i brak najbliższych.

Po czytaniu dzieci wykonały dwie karty pracy oraz pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć. Pracowały wytrwale i z uwagą, czego efektem były piękne papierowe misie. Już niedługo następne literackie spotkanie z przyszłymi czytelnikami.