Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

25 listopada w klasach pierwszych odbyły się zajęcia czytelnicze oparte na fragmentach książki „Pięciopsiaczki”, zakupionej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzień poświęcony naszym czworonożnym przyjaciołom uświetniła wizyta pani Joanny Psuty - pracownika gdyńskiego schroniska Ciapkowo.

Owe szczególne spotkania czytelnicze rozpoczęły się rozmową z uczniami na temat zwierząt domowych, i nie tylko, ze szczególnym naciskiem na ochronę ich życia. Dzieci, które mają pieska lub kotka tudzież inne zwierzę, swobodnie opowiadały o obowiązku opiekowania się czworonogami. Nie obce były im pojęcia weterynarz, kaganiec, szczepienia, kuweta, itp. Pogadanka była wstępem do poznania pierwszych rozdziałów książki Wandy Chotomskiej. Przyjście na świat pięciorga szczeniąt to niezłe zamieszanie w życiu pewnej kochającej się rodziny. Opieka nad maluchami pochłania czas wolny wszystkich domowników, ale to żadnemu z nich nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie uczy cierpliwości i szacunku do tak wymagającej pracy. Uśmiech na twarzach dzieci wywoływały fragmenty opisujące psoty maluchów, czyli wchodzenie do butów czy pod dywan, oraz nieustanne sprzątanie kałuży, aby w domu nie dopuścić do powodzi. Po przeczytaniu dzieci w radosnym nastroju usiadły do rysowania ilustracji przedstawiającej pięciopsiaczki. W pracy pomogła im rymowanka z książki „Pierwszy urodził się ten czarny i kudłaty, drugi - cały piegowaty, trzeci - brązowy jak czekoladka, czwarty - podobny do niedźwiadka, a ta piąta to jest suczka, na szarym końcu urodzona i taka szara, jak myszka, od głowy do ogona.” Druga godzina zajęć to spotkanie z pracownikiem gdyńskiego Ciapkowa – panią Asią. Wykorzystując prezentację multimedialną, opowiadała o pracy w schronisku, o przebywających tam pieskach i kotkach oraz o spokoju i cierpliwości, które ważne są w opiece nad porzuconymi zwierzętami. Dzieci zadawały wiele pytań dotyczących zachowań zwierząt, ich miejsca spania, sposobów odżywiania i wyprowadzania na spacery. Ciekawostką dla wszystkich były pozy, które przyjmują pieski i kotki, aby przekazać człowiekowi pewne wiadomości. Okazało się, że inaczej z nami będzie komunikował się Azorek, a inaczej Mruczek. Spotkanie zakończyło się wręczeniem prezentów dla podopiecznych Ciapkowa. Dzieci przyniosły suchą karmę, przysmaki oraz zabawki dla psiaków i kociaków. Przyjemnie było patrzeć, gdy maluchy otoczyły panią Asię i jeszcze indywidualnie zadawały mnóstwo pytań.

Pamiętajmy, że 25 października to nieformalne święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych piesków. Jest to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik to miesiąc dobroci dla nich. Pierwotnie zajęcia w naszej szkole miały odbyć się właśnie 25 października, ale z powodów niezależnych od nas zostały przełożone na 25 listopada. Najważniejszym jednak jest, że lepiej późno niż wcale uczcić tak ważny dzień.