klasy I

Pierwszaki poznają Lassego i Maję

5 grudnia w naszej szkole gościliśmy panią Beatę Jarmakowską-Stranz i pana Macieja Stranz – przedstawicieli Wydawnictwa Zakamarki. Prowadzone przez nich warsztaty czytelnicze były skierowane do uczniów klas pierwszych.

Owe wyjątkowe spotkania oparte były na kanwie jednej z wielu powieści szwedzkiego pisarza Martina Widmarka - „Tajemnica diamentów” z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Na początku dzieci poznały twórczość autora książek, cieszących się ogromną popularnością, i wypowiadały się na temat pracy detektywa. W dalszej części wysłuchały fragmentów powieści. Niektórym z nich znani byli Lasse i Maja, inni po raz pierwszy zetknęli się z tą jakże sympatyczną parą młodych detektywów. Wszyscy zaangażowali się
w rozwikłanie zagadki zaginionych diamentów. Wyjaśnienie pojęcia motyw ułatwiło im wytypowanie spośród trojga podejrzanych winnego kradzieży wspomnianych kamieni szlachetnych, a analiza treści była okazją do porozmawiania na temat właściwości owych drogocennych minerałów. W końcowej części warsztatów uczniowie rozwiązywali łamigłówki prezentowanie na ekranie. Poradzili sobie rewelacyjnie. Po zajęciach wszyscy mogli przejrzeć książki z całej serii, chwilę poczytać lub kupić wybraną z nich.