Zajęcia czytelnicze w Bibliotece Obłuże

Z wizytą w bibliotece publicznej

10 grudnia uczniowie klasy III c mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach czytelniczych w Bibliotece Obłuże. Wizyta miała na celu nie tylko obcowanie ze słowem pisanym, ale również poznanie wnętrza biblioteki i specyfiki jej działalności.

Pierwszym punktem było spotkanie w sali relaksu. Uczniowie wysłuchali pięknego opowiadania o bibliotece i wyobraźni rozwijanej poprzez czytanie książek. Rozmowa na temat poznanego tekstu, pomieszczenia, w którym odbywały się zajęcia oraz specyfiki biblioteki publicznej potoczyła się gładko, zaś uczniowie wykazali duże zainteresowanie samym miejscem, zadając mnóstwo pytań do prowadzącej. Następnie odbyło się zwiedzanie wypożyczalni, czyli przede wszystkim przejście między regałami z książkami ze szczególnym zwróceniem uwagi na ułożenie książek, oznakowanie i przyporządkowanie do danego działu. Z niekłamaną zazdrością dzieci zauważyły, że w bibliotece tej znajduje się trzy razy więcej książek niż w naszej szkolnej. Wiedza ta posłuży im w chwili, gdy będą poszukiwać trudno dostępnych woluminów. Po części teoretycznej uczniowie przeszli do kolejnego pomieszczenia na zajęcia plastyczne. Ich zadaniem było wykonanie zakładki do książki z przygotowanych, różnorodnych materiałów. Praca była przyjemnością i ukazała pomysłowość dzieci. Ostatnim punktem była obserwacja procesu wypożyczania książki. Jedna z uczennic zwróciła książkę i chciała wypożyczyć kolejną. Uczniowie dowiedzieli się, że przy tej czynności koniecznością jest posiadanie specjalnej Karty do Kultury. Przed opuszczeniem biblioteki wszyscy mogli skorzystać z gier planszowych lub poczytać wybraną książkę.

Czas spędzony w Bibliotece Obłuże nie był czasem straconym. Wypowiedzi wielu uczniów będące obietnicami zapisania się i dołączenia do licznej grupy czytelników świadczą o celowości owej wizyty. Kolejne klasy trzecie odbędą wycieczkę do biblioteki w styczniu.