Bohater ON

BohaterON, czyli hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego
złożony przez naszych uczniów

Udział w projekcie edukacyjnym i patriotycznym „BohaterON” wieńczyły kartki lub listy napisane przez zainteresowanych uczniów do Powstańców, którzy w Warszawie, w 1944 roku podjęli heroiczną walkę o wolność. Swą odwagą i poświęceniem napisali Oni historię tamtych strasznych dni, a dziś są świadkami minionych zdarzeń, o których zapomnieć nie wolno.

W projekcie uczestniczyli wszyscy uczniowie z klasy III c pod kierunkiem pani Moniki Łuczkiewicz. Uczniowie poznali książkę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, która opisała swoją własną historię, czyli bezlitosną wojnę widzianą oczyma dziecka. Dla Asiuni  wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy zniknęła mama i cały dom. Nagle wszystko w życiu dziecka się zmieniło, bo musiała spać w obcym domu, gdzie zamiast mamy była jakaś pani, a mleko trzeba było pić z cudzego kubeczka. Lektura ta została wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego, a do biblioteki szkolnej zakupiono ją z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poza tym trzecioklasiści odwiedzili Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Po powrocie z wycieczki uczniowie wykonali plakat z hasłem „Nigdy więcej wojny”. Następnie dzieci pisały listy do uczestników Powstania Warszawskiego, przy czym każde mogło zdecydować, czy napisze do pana, czy pani. Ostatnim etapem działań trzecioklasistów było wrażenie emocji poprzez malowanie wojennych obrazów. Uczniowie postanowili, że nigdy nie zapomną tego, co dla nas zrobili Bohaterowie.

Uczniowie klas starszych przygotowali przepiękne kartki z motywami Powstania Warszawskiego, a niektórzy zdecydowali się również napisać listy do konkretnych Powstańców. W słowach, które zostały skierowane do uczestników walk z 1944 roku, młodzi ludzie wyrażali wdzięczność, podziw za odwagę i poświęcenie, jakim wykazało się ówczesne pokolenie. Jednogłośnie podkreślali też fakt, iż są dumni, że mogą napisać do Świadków Historii, dzięki którym oni mogą teraz żyć w pięknej i wolnej Polsce. Do projektu włączyli się: Krzysztof Pasiecznik V d, Zofia Jankowska V d, Michalina Grabania V d, Helena Stachowiak IV a, Maxymilian Kalotka VII b, Jakub Wróbel VII b, Paweł Car VII b, Lidia Brysiak VII b, Agnieszka Baranowska VIII a, Hana Słuszniak VIII a, Natalia Alkiewicz VIII b i Aleksander Serafin VIII b. Koordynatorami projektu w kl. IV – VIII były panie Małgorzata Wiśnicka i Sylwia Praska.