Klasowe przedstawienie II cz. Dziadów Adama Mickiewicza

Klasowe przedstawienie  II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza

16 grudnia  w klasie 7 A odbyła się teatralna lekcja języka polskiego, a ściślej obrzęd dziadów opisany w dramacie Adama  Mickiewicza.  W roli głównej wystąpili uczniowie tej  klasy, którzy wcielili się w poszczególnych bohaterów utworu i odegrali znakomicie wszystkie trzy sceny dramatu. Projekt edukacyjny był zorganizowany pod kierunkiem polonistki – p. Edyty Kurtyki, która postawiła na kreatywność i samodzielność swoich uczniów, nie ingerując w ich przygotowania. Klasa została podzielona na trzy grupy, które spotykały się w swoim gronie i przygotowywały się  przez trzy tygodnie do inscenizacji „Dziadów”, tworząc  najpierw scenariusz dla swojego zespołu.  Każdy uczeń miał przydzieloną rolę i konkretne zadania, takie jak: wyuczenie się na pamięć tekstu, przygotowanie potrzebnych rekwizytów, dekoracji  i strojów. Okazało się, że w niektórych uczniach drzemią prawdziwe talenty aktorskie. I tak na scenie pojawili się: rezolutni Guślarze,  uzdolniona muzycznie Dziewica – Zosia, słodkie Aniołki (duchy małych dzieci) czy przerażające Widmo – duch złego pana. O atmosferę tajemniczości  i grozy zadbał chór, który wypowiadał prawdy moralne dotyczące tego, jak należy żyć, aby po śmierci dostać się do nieba. Projekt ten, czyli forma nauki poprzez teatr i zabawę, przyczynił się z pewnością do dalszej integracji klasy. Ponadto, jak powiedziała p. Dyrektor, która zaszczyciła nas swoją obecnością na lekcji, ta  obowiązkowa lektura nie tylko na egzaminie ósmoklasisty, ale też i na maturze, lepiej utrwali się  w pamięci uczniów.