Styczniowe spotkania

Literacka podróż do Grecji

8 i 9 stycznia po raz drugi w tym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Wydawnictwa Zakamarki. Tym razem w warsztatach czytelniczych uczestniczyli uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych.

Trzon spotkań stanowiły fragmenty książki szwedzkiej pisarki Moni Nilsson „Tsatsiki i wojna oliwkowa” czytane przez prowadzącego pana Macieja Stranza. Uczniowie poznali sympatycznego chłopca imieniem Tsatsiki i jego rodzinę, którą każdego roku odwiedza w Grecji. To młodzieniec, który jest rówieśnikiem piątoklasistów i przeżywa podobne problemy. Ma marzenia, głowę pełną pomysłów i nieograniczoną wyobraźnię. Dzięki barwnym opisom miejsc i ciekawym wydarzeniom uczniowie mieli okazję, w te ponure styczniowe dni, przenieść się do słonecznej Grecji. Poznali mieszkańców małej wioski Agios Ammos, która ze względu na malejącą liczbę turystów zaczęła tonąć w długach. Czy udało się znaleźć sposób na uratowanie gaju oliwnego i hotelu taty Tsatsika dowie się ten, kto przeczyta książkę, a takich osób z pewnością będzie wiele. Zdecydowanie zachętą do sięgnięcia po tę lekturę były ciekawostki podawane przez prowadzącego zajęcia. Jedna z nich okazała się dla uczniów ogromnym zaskoczeniem. Dowiedzieli się bowiem, że hymn Grecji został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, ponieważ składa się ze 158 zwrotek. Uczniowie dzielili się także swoją wiedzą lub pogłębiali ją, rozmawiając na temat symboliki barw na fladze Grecji, położenia geograficznego tegoż wyjątkowo malowniczego kraju oraz urody gajów oliwnych i spacerów w towarzystwie wszechobecnych cykad. Ile lat mają najstarsze drzewa oliwne, jak w dawnych czasach tłoczono oliwę z oliwek i dlaczego w restauracjach greckich nie należy prosić do pizzy o keczup lub sos czosnkowy oraz dlaczego rdzenni Grecy na śniadanie jedzą bagietkę maczaną w oliwie z oliwek? To pytania, które nie są już dla naszych uczniów żadną tajemnicą. Zajęcia kończyły się ćwiczeniem wzbogacającym słownictwo młodych czytelników. Poprzez prawidłowe połączenie sylab poznawali wyrazy pochodzenia greckiego, a używane w języku polskim.

Tsatsiki to kolejny pozytywny bohater literacki, który swą postawą pokazuje, że nigdy nie wolno się poddawać, zawsze dążyć do realizacji wyznaczonych celów i pamiętać o podstawowych wartościach, które czynią życie szczęśliwym, takich jak rodzina, przyjaźń, lojalność, odwaga, tolerancja. Książki o Tsatsikim poruszają tematykę dorastania, szkolnych problemów, autorytetów, pierwszych miłości, relacji w rodzinie, odnajdywania w sobie siły, wyznaczania granic, opowiadania się za słuszną sprawą i działaniu wbrew lękowi.