Przedszkolaki rozmawiają o szacunku

19 grudnia odbyło się cykliczne spotkanie czytelnicze z młodymi czytelnikami z Przedszkola Nr 30. Tym razem tematem przewodnim były zasady zachowania w grupie przedszkolnej i poza nią. Zważywszy na zasadność przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, ważnym jest, aby o właściwych zachowaniach nieustannie rozmawiać z najmłodszymi i wpajać im prawidłowe wzorce.

Wyjątkowo część wstępną zajęć zdominowały swobodne wypowiedzi dzieci. Chętnie opowiadały o różnych sytuacjach, tych przyjemnych i nieprzyjemnych, które mają miejsce w przedszkolu, i o tym jak sobie radzą z ich rozwiązywaniem. Zgodnie przyznały, że lepiej jest współpracować w zgodzie i z poszanowaniem drugiej osoby. Byli i tacy, którzy wprost mówili o drobnych przewinieniach i obietnicach poprawy. Sprawdzianem na znajomość zasad poprawnego zachowania w grupie było nadawanie tytułów ilustracjom wyświetlanym w prezentacji. Następnie nauczyciel bibliotekarz przeczytał rozdział „Drużyna, czyli o szacunku” z książki „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke. Jedna z wielu historii o pani Miłce, nauczycielce do zadań specjalnych oraz jej grupie przedszkolaków, których nie da się nie lubić, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród słuchaczy. Brzydki sposób wyrażania się, brak troski o cudze uczucia, nieładne odruchy, niedbanie o innych, egoizm i lekceważący stosunek do siebie nawzajem to zachowania, które pani Miłka dostrzega u swoich wychowanków i rozmawia z nimi co zrobić, aby zapobiec wybuchowi złości lub pochopnemu ocenianiu drugiego człowieka. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat zachowań ich literackich rówieśników i bez problemu wskazywały inne rozwiązania problemowych sytuacji. Część praktyczna zajęć polegała na narysowaniu ilustracji przedstawiającej scenę z życia przedszkolnego, np. spożywanie posiłków, mycie rąk przed posiłkami i po posiłkach, zabawy w grupie, zabawy na placu zabaw czy spacer po okolicy.

Pani wychowawczyni przybyłej do biblioteki grupy przedszkolnej była zachwycona spostrzeżeniami dzieci i wyraziła nadzieję, że o wszystkich zasadach kulturalnego zachowania będą pamiętać, gdy wrócą do przedszkola. Na pewno tak będzie, gdyż młody człowiek jest jak gąbka i chłonie wiedzę oraz wszelkie rady, aby wyrosnąć na mądrego i  porządnego obywatela.