O kotach dzikich, domowych i bajkowych

20 lutego odbyło się czwarte w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze z dziećmi z grupy Delfinki z Przedszkola Nr 30. Tematyka zajęć była związana z obchodzonym 17 lutego Dniem Kota i bardzo spodobała się przybyłym gościom.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się krótką pogawędką. Dotyczyła ona znanych i mniej znanych dzikich kotów. Dzieci poznały fragment wiersza „Niesforny kotek” i obejrzały ilustracje przedstawiające tygrysa, lwa, geparda, pumę, rysia oraz żbika, ocelota i karakala. W prezentacji multimedialnej pojawiły się także koty z różnych bajek i filmów animowanych i tu zaskakującą okazała się u dzieci świetna znajomość wszystkich postaci. Rozmowę zakończono na Bonifacym i Filemonie. Te dwa jakże sympatyczne koty są znane nie tylko młodemu pokoleniu. Każdy rodzic przecież pamięta ze swego dzieciństwa owych bohaterów dziesięciominutowej dobranocki. Następnie dzieci wysłuchały treści dwóch rozdziałów „Ja Bonifacy!” oraz „Nazywam się Filemon” z książki „Przygody kota Filemona”. Zabawne zaczepki młodego kociaka kierowane do zrównoważonego i statecznego kocura niejednokrotnie wywołały uśmiechy na twarzach dzieci. Tę część spotkania zakończyła projekcja jednego odcinka telewizyjnej wersji przygód czworonożnych przyjaciół. Kolejnym etapem było wykonanie pracy plastycznej. Dzieci usiadły przy stolikach i z przygotowanych materiałów zrobiły koty, mając do wyboru albo białego Filemona, albo czarnego Bonifacego. Musiały uważnie słuchać wskazówek nauczyciela bibliotekarza i postępować zgodnie z instrukcją, aby poprawnie skleić kolejne części i w domu samodzielnie wykonać drugiego towarzysza zabaw.

Jak zawsze zajęcia minęły w miłej atmosferze. Było dużo ciekawych rozmów, wesołych sytuacji, mnóstwo pytań i obietnice przybycia na kolejne spotkanie.