Uroczysta inauguracja obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła się w naszej szkole 1 czerwca, kiedy to Pani Wicedyrektor Justyna Kalota, zgodnie z tradycją Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta Dzieciom, przeczytała wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

Hasło tegorocznego tygodnia „Książka jest jak ogród” zostało zaczerpnięte ze starego chińskiego przysłowia „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Piękno i wielowymiarowość tego hasła skłoniły do ogłoszenia trzech konkursów dla uczniów klas 1 – 3 – konkursu plastycznego „Książka to ogród”, konkursu fotograficznego „Z książką w ogrodzie” i konkursu pięknego czytania „Już czytam” dla uczniów klas pierwszych.

Tradycją Tygodnia Czytania Dzieciom jest zapraszanie na spotkania czytelnicze osób, które wykonywanym zawodem, swoją pasją lub zajmowanym stanowiskiem inspirują młodych ludzi. I tak w naszej szkole odbyły się trzy spotkania:

  • 2 czerwca z klasami trzecimi rozmawiał policjant, starszy posterunkowy pan Damian Maziarski
  • 5 czerwca klasy drugie miały przyjemność spotkać się z ratownikiem medycznym i strażakiem panem Piotrem Złockim
  • 6 czerwca do klas pierwszych przyszli strażacy – komendant PSP pan Bartosz Janusz i pani Martyna Berent

Czytając opowiadania z książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, pan Damian i pan Piotr wprowadzili młodych słuchaczy do ogrodu wartości. Pierwszoklasiści zaś poznali historię Wojtka, który chciał  zostać strażakiem, czytaną przez pana Bartosza i panią Martynę. Ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji, posłuchać o tajnikach poszczególnych zawodów oraz bliżej poczuć charakter każdego z nich poprzez wejście do radiowozu policyjnego i wozu strażackiego, obejrzenie zawartości torby medycznej, założenie kasku i kurtki strażaka lub kamizelki ratownika medycznego.

5 i 6 czerwca uczennice klasy 8 d przeprowadziły wywiad z naszymi przedszkolakami, które z przejęciem i naturalną, dziecięcą szczerością odpowiadały na pytania dotyczące czytania. Odpowiedzi zebrała pani Agnieszka Zalewska i przygotowała filmik pt. „Co o książkach i czytaniu wiedzą najmłodsi?”  https://www.youtube.com/watch?v=KLkgZ4Y5iPY

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zakończył się 7 czerwca uroczystym wręczeniem nagród zwycięzcom w ogłoszonych konkursach i wspólnym czytaniem w szkolnym ogrodzie.

Więcej zdjęć na profilu facebookowym szkoły.