28 lutego 2018 18:04 | Aktualności

Pasowanie na czytelnika

Ubiegły tydzień w naszej bibliotece przebiegał pod hasłem „Pasowanie na czytelnika”. Uroczystości odbyły się 19, 20 i 23 lutego kolejno dla uczniów klas I b, I a i I c. Było ciekawie, wesoło i smacznie.

Po przekroczeniu progu biblioteki uczniów przywitał nauczyciel bibliotekarz oraz dziewczynki
z klasy V a i V b. Dzieci poznały tajniki pracy bibliotekarza, zasady wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece i czytelni, obejrzały wnętrze biblioteki – regały z książkami, gazetki tematyczne i tablice informacyjne. W czytelni odbyła się część artystyczna, podczas której starsze uczennice recytowały wiesze podkreślające rolę książki w życiu człowieka i zachęcające do czytania. Wszystkimi nowo poznanymi wiadomościami dzieci wykazały się podczas egzaminu. Każda z grup miała do rozwiązania pięć zadań, które nie sprawiły dzieciom żadnych problemów. Poprawne odpowiedzi były przepustką do pasowania. Najważniejszy moment uroczystości rozpoczął się złożeniem przysięgi dobrego traktowania książek, a potem uczniowie ustawili się w szeregu i Zosia, która przemawiała w imieniu nowej książki, oraz Maja, która przekazywała prośby starej książki, obydwie, dotykając ramienia symbolicznymi zakładkami, pasowały każdego pierwszaka na czytelnika. Za nimi Ania, Julka i Sandra wręczały pamiątkowe dyplomy, zakładki i prośby książki. Wysiłek dzieci podczas egzaminu został nagrodzony słodkim poczęstunkiem.

Ostatnim punktem spotkania było wypożyczenie książki przez nowo pasowanych czytelników oraz wykonanie wspólnego zdjęcia. Z uśmiechem na twarzy i obietnicą częstych odwiedzin dzieci pożegnały się z nauczycielem bibliotekarzem oraz koleżankami z klas starszych.

Serdeczne podziękowania przekazuję Pani Ciwińskiej, Pani Majewskiej oraz Pani Majerowicz, które upiekły pyszne ciasta i przekazały do biblioteki na uroczystość pasowania. Dzieci zajadały ze smakiem, a kolejne kawałeczki w mig znikały z półmisków. Jeszcze raz bardzo dziękuję Paniom za pomoc i wsparcie.

Tekst i zdjęcia: Anna Grabińska