22 marca 2018 19:19 | Aktualności

Spotkanie czytelnicze uczniów niepełnosprawnych

21 marca, nietypowo, ponieważ w godz. 11.00 – 12.30 w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze uczniów niepełnosprawnych i choć w marcu tematów do realizacji zamierzonych celów jest wiele, panie zdecydowały się rozbudzić wyobraźnię dzieci tematyką związaną z teatrem.

Spotkanie rozpoczęło się krótką pogadanką o rodzajach teatrów w oparciu o wiedzę ogólną uczniów i wiadomości zgromadzone na ściennej gazetce tematycznej. Następnie uczniowie obejrzeli spektakl kukiełkowy „Jaś i Małgosia”. Po omówieniu treści utworu i wskazaniu charakterystycznych elementów teatru lalek zwrócono dzieciom uwagę na właściwe zachowanie się w teatrze na podstawie tekstu „Bon czy ton, czyli savoir – vivre dla dzieci”. Integralną częścią spotkania były warsztaty teatralne. Sztuka jest jednym ze sposobów komunikacji z drugim człowiekiem oraz wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny młodego człowieka. Jest ważna zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej. Uwalnia ciało od stresu, rozluźnia je. Daje szansę wyrażania wszelkich uczuć i pozwala odreagować skumulowane napięcie. Tworzenie sprawia, że dzieci stają się otwarte na świat, są wrażliwe i ambitne. Sztuka jest też źródłem radości, pobudza zaradność i samodzielność, więc spotkanie to było okazją do wspólnego przeżywania, wspólnego tworzenia i poznawania wspaniałych cech charakteru człowieka. Wykorzystane elementy terapii ręki i arteterapii pomogły grupę zintegrować oraz  pobudzić w uczniach wspaniałe pomysły. Kukiełki wykonane z różnorodnych materiałów przyczyniły się do aktywności słownej uczniów, którzy próbowali swoich sił jako animatorzy stworzonych postaci.

Warsztaty zakończyły wspólnym zdjęciem i wręczeniem uczniom Dyplomów Miłośnika Teatru. Następne spotkanie w kwietniu.

Tekst: Anna Grabińska