14 czerwca 2018 11:04 | Aktualności

Dzień Dziecka z książką

8 czerwca, trochę nietypowo, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka z książką. Atrakcje przygotowane na ten dzień były związane z ogólnopolską akcją czytelniczą „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie klas I – VII oraz przedszkolaki prezentowali swoje umiejętności przed królową świata książek i barwnymi bohaterami literackimi, więc świetnie udało się nam połączyć naukę z zabawą. Odwiedzili nas: Kubuś Puchatek, Pan Kleks, Willy Wonka, Ania Shirley, Herakles, Kopciuszek i Harry Potter. Było układanie puzzli literackich, rysowanie kleksowych stworzeń, tworzenie czekoladowych budowli, prezentacja ody na cześć książki, pokazy sportowe, wybieranie grochu z piasku, czarodziejskie sztuczki oraz taniec dworski. Punktualnie o 10.00 rozpoczęliśmy wspólne czytanie, dołączając do tysięcy uczniów ze szkół całej Polski, aby być uczestnikami bicia rekordu w masowym czytaniu. Każdy czytał to, co chciał, bo czytanie w szkole nie musi kojarzyć się tylko z obowiązkowymi lekturami. Czytali wszyscy – ci, którzy to kochają oraz ci, którzy rzadko sięgają po książkę, czytali nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice i dziadkowie. Wyzwaniem było zbiorowe zdjęcie przed szkołą. Staraliśmy się ułożyć herb Gdyni i choć trochę zabrakło nam kolorów, każdy kto ma bujną wyobraźnię, dostrzeże w nim wszystkie elementy. Po krótkim odpoczynku w sali gimnastycznej odbył się festiwal kulinarno – muzyczny. Klasy czwarte i piąte prezentowały piosenki o wybranym bohaterze literackim na melodię znanego polskiego przeboju, zaś uczniowie klas szóstych i siódmych przygotowali potrawy „Kuchni literackiej” oraz „ze smakiem” czytali opisy owych dań z różnych lektur szkolnych. Degustacja ich była miłym zwieńczeniem całodniowych zmagań.

Mamy nadzieję, że ten dzień będzie kojarzył się z książką i że pozostawi pozytywne wspomnienia z nią związane, a każdy uczestnik, myśląc o dniu czytania w szkole, uśmiechnie się i z chęcią weźmie do ręki kolejną książkę.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/ssp28wgdyni/

Tekst: Anna Grabińska