30 listopada 2018 13:27 | Aktualności

Dla Niepodległej

Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, częstokroć oddając w tej walce wartość najcenniejszą - swoje życie. Każdego roku obchody 11 listopada to nasz szacunek dla takich często bezimiennych bohaterów, to hołd składany w postaci pamięci czasu minionego, to nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.

29 listopada o godz. 16.00 w amfiteatrze szkolnym odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której słowem poetyckim i nutą pieśni patriotycznych uczniowie klas VI – VIII uczcili odzyskaną wolność naszej Ojczyzny. Ów niezwykły wieczór był jednym z działań realizowanych w ramach szkolnego projektu „Dla Niepodległej”. Recytatorzy oraz lektorzy prezentowali utwory i teksty historyczne ukazujące ważne, w większości tragiczne, wydarzenia na stałe wpisane w dzieje naszego narodu. Poruszająca interpretacja poezji patriotycznej wprawiła słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji, zaś wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wtórowanie znanym pieśniom żołnierskim utrwaliło w sercach uczestników i przybyłych gości poczucie godności i przynależności narodowej. Podniosły charakter tej pięknej listopadowej uroczystości wzmocniły partie solowe uczennic z klas II b i VIII b oraz wspólny występ uczennic z klas VIII b i VIII c. Wzruszenie wielu słuchających było najlepszą recenzją tegoż wieczoru.

Szczególne słowa uznania należą się młodzieży, która prezentowała najwyższy poziom przygotowania. Recytacją, śpiewem i postawą pełną niewymuszonej powagi uczniowie „wyczarowali” niepowtarzalny nastrój i dzięki nim uroczystość ta na długo pozostanie w pamięci gości.