19 grudnia 2018 15:59 | Aktualności

Dzieci kochają Boże Narodzenie

18 i 19 grudnia odbyły się kolejne spotkania czytelnicze dla grup przedszkolnych z Przedszkola nr 30 w Babich Dołach i nietrudno się domyślić, że ich temat dotyczył zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Zajęcia rozpoczęły się swobodną pogadanką o tradycjach świątecznych. Miło było usłyszeć jak dużo dzieci wiedzą o symbolice ważnych elementów, np. sianka, świecy adwentowej czy dodatkowego nakrycia, tych wyjątkowych świąt. Naturalnie reagowały na nowe wiadomości i chętnie dzieliły się swoimi obserwacjami z życia codziennego. Z zainteresowaniem wysłuchały wierszy – „Kto wymyślił choinki” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Wesoła choinka” Tadeusza Kubiaka i „Najpiękniejsza choinka” Joanny Kulmowej, czyli o choince, bo głównie na niej skupiły się dalsze działania. Zagadką okazało się nazwisko Hansa Christiana Andersena, ale ukierunkowana rozmowa o „Królowej Śniegu”, „Dziewczynce z zapałkami” czy „Brzydkim kaczątku” była dobrą okazją do poznania autora wymienionych utworów. Dzieci i dorośli znają wiele baśni wspomnianego duńskiego pisarza, jednak u większości w pamięć zapadły te najpopularniejsze i chciałoby się powiedzieć sztandarowe, dlatego też tym razem młodzi słuchacze poznali mniej znaną baśń zatytułowaną „Choinka”. Treść tej wyjątkowej opowieści powinny poznać wszystkie dzieci, a jej przesłanie to - każdy z nas marzy o wielkości, zaszczytach i pochwałach, jednak przy tym doceniać powinniśmy to, co jest nam dane – życie, młodość, zdrowie, siły, cieszyć się z tego, co mamy, co posiadamy, bo nic nie jest wieczne i wszystko przemija. Pokrzepiającym był widok dzieci reagujących na niewłaściwe zachowania i słowa choineczki, czyli wartość edukacyjna baśni została zauważona. Po intelektualnych doznaniach przedszkolaki zabrały się do pracy plastycznej. Bez problemów poradziły sobie z kartą pracy i sprawnie wycięły choineczkę, ozdobiły bombkami i przykleiły do własnej karki świątecznej.
Zajęcia zakończyły się niezwykle miłym akcentem, czyli wzajemnym wręczeniem świątecznych prezentów.