07 stycznia 2019 10:18 | Aktualności

Sprawozdanie z realizacji Ogólnopolskiego Projektu „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!”

Idą święta, nie o SMS-ie,
lecz o kartce pamiętaj!

Kiedy będziesz starszą panią,
Z miłą chęcią spojrzysz na nią!

Sympatyczny straszy pan
Też z uśmiechem zerknie nań!

Tak poznawczo – kształcące i wychowawcze cele projektu zinterpretowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Gdyni – a więc wiedzieć, pamiętać i ocalić od zapomnienia.
Szósty grudnia w naszej szkole różnił się od innych pracowitych dni. Został ogłoszony Dniem Świątecznej Pocztówki. Wiedzę na temat jej dziejów nasi uczniowie zgłębili już wcześniej. Podczas godzin wychowawczych poznali historię niezwykłych tekturowych kartek. Co więcej, okazało się, iż w niejednym domu babci czy dziadka są pieczołowicie przechowywane piękne kartki bożonarodzeniowe. Uczniowie „wypożyczyli” je od swoich Najbliższych. Były powszechnie podziwiane i oglądane wielokrotnie. Zdarzyło się, że uczniowie klasy szóstej w twórczym „uniesieniu” zaczęli nawet kopiować pomysły, a u niektórych naszych wychowanków pojawiły się wręcz wyrzuty sumienia, że niby tak wiele już poznali, umieją, ale ich dotychczasowa wiedza o pięknej polskiej tradycji wysyłania okazjonalnych życzeń drogą pocztową, o niepospolitym talencie polskich ilustratorów jest taka niepełna! Konkluzją rozważań stała się złożona przez uczniów strofa:

„Kartka – to znak pamięci
A sms – zapomnienia
Wystarczą tylko dobre chęci
Napisz na niej serdeczne życzenia.”

Do słuszności tej racji uczniowie przekonywali w różny sposób – improwizowali mowy, nagrywali scenki, odgrywali scenki dramowe. A potem… Redagowali życzenia – wszystkie piękne, ciepłe, kochane… Miłe słowa płynęły w stronę Najbliższych i chwytały pedagogów za serca, gdy widzieli, jak szlachetne są starania wielu, aby ich życzenia były zapisane najpiękniej, sformułowane najoryginalniej…, a kartka zaadresowana czytelnie i bezbłędnie.
Dzień Świątecznej Pocztówki zakończył się koncertem melodii przygotowanych do słów: „Idą święta…” I nawet szkolny dzwonek nie był w stanie tego koncertu przerwać.
Informacje w słowno – muzycznej formie zamieszczone na Facebooku szkolnym spotkały się z żywym zainteresowaniem rodziców. Gratulowali pięknej uroczystości i możliwości sentymentalnego powrotu do swoich dziecięcych lat. Niejedni przekazali swoim dzieciom kartki do wysłania, bowiem powierzenie ich poczcie stało się zwieńczeniem Ogólnopolskiej Kampanii.
Uczniowie pod opieką swoich wychowawców udali się na pocztę bądź do skrzynki pocztowej, aby ich życzenia z melodią staropolskiej kolędy mogły popłynąć w daleki świat…
Decyzja o udziale naszej szkoły w Ogólnopolskim Projekcie zorganizowanym przez Fundację Dbam o mój z@sięg okazała się bardzo trafna, a sam pomysł sentymentalnego powrotu do lat królowania świątecznych pocztówek przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Któż zresztą, jeśli nie nauczyciele, pokażą naszym najmłodszym piękno polskiej tradycji wysyłania świątecznych kartek.

Nie odejdą w zapomnienie
Nie odejdą w nocy mrok
Spełnią wielu z nas marzenie
Na ich święcie – spotkanie za rok!

Koordynatorzy projektu:
Kl. I – III: Monika Łuczkiewicz