10 stycznia 2019 19:22 | Aktualności

Gry planszowe, czyli nietypowe lekcje wychowawcze

Klasa VI A na dwóch ostatnich lekcjach wychowawczych mogła edukować się poprzez zabawę, a dokładniej gry planszowe. Uczniowie przynieśli swoje ulubione tzw. planszówki, aby wspólnie się bawić, rozwiązując różne zadania. Musieli obmyślać strategie działania, czy wykonywać wyzwania. Była to zarówno edukacja jak i  doskonała integracja zespołu klasowego.Uczniowie  grali nie tylko ze sobą, ale również z wychowawcą np. w językową grę  - scrabble. Pojawił się także popularny "chińczyk", "5 sekund" czy gra w  skojarzenia.Gry planszowe przeżywają swój renesans nie tylko w Polsce, ale i na świecie i jest to na pewno lepsza alternatywa spędzania wolnego czasu  niż granie na komputerze. Dziecko wpatrzone w monitor jest często odizolowane od otoczenia, zaś grające w gry planszowe "skazane"  jest na współpracę, rywalizację i budowanie wzajemnych relacji. Gry planszowe wspomagają rozwój  intelektualny, uczą zasad komunikacji międzyludzkich, uczą wygrywania ale, też - znacznie trudniejszej - sztuki przegrywania. Warto pamiętać, że umiejętności społeczne we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż "encyklopedyczna" wiedza zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.