25 stycznia 2019 11:09 | Aktualności

Jan Brzechwa i Julian Tuwim – ulubieńcy wszystkich dzieci

Dwa styczniowe spotkania czytelnicze z przedszkolakami były poświęcone twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wiersze owych najpopularniejszych poetów są znane dzieciom już od najmłodszych lat, a słuchanie ich treści to pierwsze zetknięcie młodego człowieka z poezją.

Zajęcia rozpoczęły się swobodną rozmową, podczas której dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami z występu przygotowanego dla dziadków z okazji ich święta oraz zaprezentowały niektóre wiersze. Miło było słuchać początkujących artystów, ale należało wrócić do właściwego tematu spotkania, więc na pierwszym planie pojawili się Jan Brzechwa i Julian Tuwim oraz wybrane utwory z  ich bogatego dorobku. Dzieci wysłuchały treści „Skarżypyty”, „Samochwały” i „Kłamczuchy” i bez problemu wskazały niewłaściwe zachowania, których należy się wystrzegać, gdyż mogą one prowadzić do przykrych konsekwencji. Kolejnym punktem rozmowy było zdrowe żywienie i tu świetną bazą okazał się wiersz „Na straganie”. Dzieci jednogłośnie zgodziły się z tym, że należy jeść warzywa i owoce, choć niektóre z nich uczciwie przyznały, że za nimi nie przepadają i częściej sięgają po słodycze. Zaletą dzieciństwa jest beztroska i niczym nieograniczona wyobraźnia, dlatego też wiersz „Na wyspach Bergamutach” został przyjęty wyjątkowo radośnie. Każde dziecko chciałoby mieszkać w takim niezwykłym miejscu pośród wielu, chciałoby się rzec, magicznych stworzeń. Kilka minut spotkania poświęcono także twórczości Juliana Tuwima. Wiersz „Okulary” był okazją do zabawy w inscenizację. Jedno z dzieci wcieliło się w rolę roztargnionego pana Hilarego i swoją pomysłowością wprawiło w dobry nastrój wszystkich oglądających. Tę część spotkania zakończył wiersz „Lokomotywa” i wspólny „przejazd” po bibliotece.

Tradycyjnie odbyły się także zajęcia plastyczne. Dzieci pracowały w dwóch grupach. Jedni kolorowali warzywa, o których była mowa w wierszu „Na straganie”, drudzy zaś postacie z wiersza „Na wyspach Bergamutach”. Następnie zespoły przykleiły wszystkie elementy w odpowiednim miejscu na przygotowanym arkuszu papieru. Ozdobione plakaty artyści zaprezentowali przeciwnym grupom przy niemalże wspólnym odczytaniu obydwu wierszy.

Tym razem czas obu spotkań czytelniczych był wypełniony różnorodną aktywnością dzieci, co z pewnością przyczyniło się do ich wszechstronnego rozwoju.