11 lutego 2019 19:36 | Aktualności

Gdynia - moje miasto

7 i 8 lutego odbyły się kolejne już w tym roku szkolnym spotkania czytelnicze z grupami przedszkolnymi. Zważywszy na daty, nie trudno się domyślić, że temat zajęć dotyczył naszej pięknej Gdyni. Jej 93 urodziny były okazją do uwrażliwienia młodych ludzi na lokalny patriotyzm oraz poszanowanie osób i miejsc ważnych dla historii powstania miasta.

W którym roku Gdynia otrzymała prawa miejskie? Jak nazywa się prezydent naszego miasta? Jak wyglądają herb i flaga Gdyni oraz co symbolizują ich poszczególne elementy? To tylko niektóre pytania będące podstawą rozmowy na rozpoczęcie zajęć. Przy wystawie fotografii oraz książek poświęconych Gdyni dzieci dzieliły się swą wiedzą na temat dzielnic naszego miasta, największych ulic i miejsc znanych każdemu gdynianinowi. Następnie z uwagą i szczególnym zainteresowaniem wysłuchały pięknej opowieści o rozbudowie Gdyni z książki „Bajki i  baśnie gdyńskie”, a obecny w niej realizm przeplatany niezwykłymi wątkami fantastycznymi z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Wszystkie wymienione w baśni zakątki zaprezentowano na slajdach w prezentacji, aby młodzi gdynianie mieli odniesienie do współczesnego obrazu Gdyni. Druga część zajęć rozpoczęła się przypomnieniem kolorystyki i wszystkich elementów flagi miasta. Wykorzystując przygotowane materiały, każde dziecko wykonało własną flagę, która z pewnością przyda się przy wielu uroczystościach odbywających się w Gdyni.

Z radością patrzy się na entuzjazm dzieci i zachwyt swoim miastem. To one są nadzieją tego miejsca, więc im więcej zaszczepimy w nich szacunku do rodzimej ziemi oraz wpoimy pamięć o ludziach, którzy budowali nasze miasto, tym szczęśliwsi będziemy, patrząc w przyszłość.