04 kwietnia 2019 09:36 | Aktualności

Jesteśmy ilustratorami – spotkanie z literaturą dziecięcą

27 i 28 marca odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze dedykowane dzieciom z grupy zielonej i tęczowej z Przedszkola nr 30. Zgodnie z tematem zawartym w planie spotkań były one poświęcone literaturze dziecięcej i niejako wstępem do kwietniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się swobodną dyskusją, z tą jednak różnicą, że tym razem dzieci opowiadały o ostatnich wydarzeniach i uroczystościach, które odbyły się w przedszkolu. Następnie uważnie przyjrzały się wnętrzu biblioteki, odkrywając różne plakaty edukacyjne i radośnie reagując na ukazane na nich postacie i hasła czytelnicze typu „Książka jest jak sen, który trzymasz w rękach”, „Książka doda Ci skrzydeł”, „Czytanie łagodzi obyczaje”. Materiałem literackim do zajęć była jedna z książek rekomendowanych w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pt. „Bajki wierszem”. Młodzi czytelnicy poznali następujące utwory: „Waligóra i Wyrwidąb”, „Ballada o kapryśnej królewnie” oraz „O drwalu, który został królem”. Podczas omawiania treści każdego z nich dzieci trafnie oceniały zachowanie bohaterów i pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza formułowały pouczające wnioski, np. kaprysy prowadzą do zguby lub zachłanność nie popłaca. Nadmienić należy, że przed rozpoczęciem czytania dzieci dowiedziały się na czym będzie polegało zadanie plastyczne, gdyż było ono bezpośrednio związane z przedstawianymi tekstami. Po każdym utworze tworzyły w wyobraźni obrazy literackie i opisywały co lub kto się w nich pojawił, aby po części czytelniczej swoje wyobrażenia przenieść na papier. Wcieliły się w rolę ilustratora i miały narysować ilustrację do jednego z poznanych utworów. Po zakończonej pracy okazało się, że największą sympatią obdarzyli Waligórę i Wyrwidęba, bo właśnie do tej bajki było najwięcej rysunków. Tym razem wszystkie artystyczne wytwory dziecięcej fantazji pozostały w bibliotece i zostały zaprezentowane na tablicy przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Gdy naszą bibliotekę odwiedzają przedszkolaki, wydaje się, że tętni ona podwójnym życiem. Ktoś zapyta – dlaczego? Dzieci podchodzą do regałów, interesują się książkami, zadają mnóstwo pytań, reagują na prezentowane plakaty, wiersze, zdjęcia, są po prostu cudownie aktywne. Po ich wyjściu zaś zapada nienaturalna cisza, co z pewnością cieszy nauczycieli prowadzących lekcje w sali obok, ale przecież biblioteka bez młodych czytelników nie istnieje.