12 maja 2019 10:28 | Aktualności

Dzień Integracji

Jeśli jest góra – to trzeba na nią wejść,

jeżeli woda – przepłynąć,  (…)

jeżeli człowiek – nie minąć...

(Kodeks Adam Kreczmar)

W maju obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji 8 maja 2019 r. w szkole zorganizowano po raz kolejny Dzień Integracji. Hasło tegorocznego Dnia Integracji nawiązuje do bajki dla dzieci o superbohaterach, a brzmi: I – Wszyscy - Mocni. Podkreśla ono jedną z głównych idei integracji, według której każdy w grupie jest ważny, ma swoje mocne strony i coś ważnego do zaoferowania pozostałym. Wszyscy jesteśmy dla siebie ważni. Musimy się poznać i zrozumieć, że każdy z nas ma swoje ograniczenia oraz siłę (niekiedy ukrytą) do realizacji marzeń, pasji, do pomocy innym. Uświadomienie sobie tego pozwala czerpać siłę do codziennej walki o marzenia.

Każda z klas rozmawiała ze swoimi wychowawcami na tematy związane z integracją, przyjaźnią,  możliwościami oraz ograniczeniami, które każdy z nas posiada. Następnie wspólnie zastanawiano się nad krótkim hasłem związanym z integracją, byciem przyjaciółmi w szkole, wspieraniem się nawzajem, dzieleniem się swoją „mocą”. Następnie wszystkie klasy wykonały zdjęcie z wykorzystaniem stworzonego przez siebie hasła.

Na terenie szkoły podziwiać można prace uczniów: plakaty, na których pochwalili się swoimi osiągnięciami i zainteresowaniami, plakaty przedstawiające integrację oczami dzieci oraz pokonkursową wystawę prac pod hasłem „Mam marzenie”.

Na terenie szkoły można również zapoznać się z wieloma sylwetkami osób, które pomimo, a czasem wbrew swej niepełnej sprawności, znalazły w sobie moc do walki o swe marzenia.

Podsumowaniem dnia było wykonanie „Drzewa Integracji”. Każdy uczeń, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły podpisali się swoimi imionami na jednym z integracyjnych liści. Drzewo można podziwiać w szkolnym amfiteatrze.