04 czerwca 2019 12:02 | Aktualności

Jak powstaje książka?

29 i 30 maja odbyły się kolejne i niestety ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia czytelnicze dla dzieci dwóch grup z Przedszkola nr 30. Tym razem podczas dwugodzinnego spotkania były poruszone dwa tematy, czyli droga książki od autora do czytelnika oraz rola mamy w życiu młodego człowieka.

Tradycyjnie zajęcia rozpoczęły się swobodną rozmową, najpierw o pracach wykonanych na poprzednich zajęciach, a następnie o książce. Dzieci oglądały slajdy prezentacji multimedialnej i prawidłowo klasyfikowały przedstawione w niej zasady korzystania z książek. Wyjątkowe skupienie zapanowało w momencie omawiania drogi książki od autora do czytelnika. Pojęcia takie jak pisarz, redaktor, ilustrator, wydawnictwo, drukarnia czy księgarnia okazały się błahostką. Umiejętnie zadawane pytania poparte ilustracjami ułatwiały maluchom odpowiedzi na nie. Aby utrwalić wiedzę jedno z dzieci ponumerowało kolejność ilustracji prezentujących osoby i miejsca, które pojawiają się na kolejnych etapach powstawania książki. Zważywszy na majowe święto mam, książka „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej okazała się świetnym materiałem czytelniczym do prowadzonych zajęć. Dzieci wysłuchały historii opisanych w opowiadaniach „Jak nasza mama zreperowała księżyc” i „Jak nasza mama uratowała statek przed burzą”, a następnie spontanicznie opowiadały o swoich mamach – o wzajemnej miłości, o tym, że mamy pocieszają w trudnych chwilach, że ostrzegają i chronią przed niebezpieczeństwem i że zapewniają dzieciom wszystko, co potrzebne.

Wiedzę teoretyczną dzieci wykorzystały w pracy praktycznej. Obydwa omawiane tematy znalazły swoje miejsce w książeczce, którą maluchy samodzielnie wypełniły. Wykonały zadania „Jak powstaje książka?”, „26 maja Dzień Mamy” oraz „Nasza mama czarodziejka”. Było mnóstwo wycinania, układania zgodnie z kolejnością wydarzeń, przyklejania i kolorowania. Indywidualnie wykonane książeczki były pamiątką po ostatnich zajęciach w bibliotece szkolnej.