Aktualności

11 czerwca 2019 14:34 | Aktualności

IV ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca to w naszej szkole dzień IV ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”, której symbolem jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

W roku szkolnym 2018/2019 po raz drugi przystąpiliśmy do tej najpopularniejszej w Polsce akcji mającej na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród młodych ludzi poprzez danie okazji do poczytania sobie w miłych okolicznościach, w gronie koleżanek i kolegów. Tym razem działanie podzielono na dwie części - całodzienne obchody i kameralne wspólne czytanie.

Pierwszą z nich stanowił turniej czytelniczy „Z książką na wesoło”. Odbył się 31 maja jako połączenie nauki z zabawą, czyli wesołe i ciekawe obchody Dnia Dziecka. Rywalizowali w nim uczniowie klas I – III. Druga część to oddanie się samej przyjemności czytania. Należy jednak zaznaczyć, że część tę połączono z ideą fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Zgodnie z kalendarium na okres od 1 do 9 czerwca przypadał XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To znane wszystkich doroczne święto czytelnicze odbywało się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom Wychowanie przez sport i czytanie”. Wypowiedź Ireny Koźmińskiej, Prezes Fundacji, „Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym” była inspiracją do zorganizowania spotkań czytelniczych ze sportowcami. Na specjalne zaproszenia do naszej szkoły przybyli zawodnicy znanych drużyn – Dariusz Wyka z Asseco Arka Gdynia, Oskar Cichosz z Rugby Club Arka Gdynia oraz Paulina Misiek z Basket Women Arka Gdynia. Sportowcy aktywnie włączyli się w akcję czytania uczniom klas I – III. W poszczególnych klasach wykorzystano ciekawy materiał czytelniczy o tematyce wychowawczej - „Na pozór ktoś inny, czyli niezwykła Magi i jej wózek Opowiadanie o akceptowaniu odmienności”, „Nowy dwunóg Cezara Opowiadanie o ludzkiej bezduszności oraz psiej miłości”, „Nowa dziewczynka Opowiadanie o empatii”. Były rozmowy o sporcie, zdrowym odżywianiu oraz trening pod czujnym okiem sportowców. Skupienie na twarzach dzieci podczas czytania i uśmiech w czasie ćwiczeń były dowodem na to, że spotkanie spełniło swoje zadanie. Autografy oraz wspólne zdjęcia będą wspaniałą pamiątką tego dnia. 

Przeczytano: 387 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: