09 września 2019 14:25 | Aktualności

Narodowe Czytanie 2019

6 września uczniowie klasy VII a uczestniczyli w Narodowym Czytaniu, akcji organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowanej wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tegoroczna edycja to już ósme spotkanie oddanych czytelników w całej Polsce. Teksty wybrane przez Parę Prezydencką to utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku to zbiór zatytułowany „Nowele polskie”

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Oksywie i oparte było na tekście „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schultza. Uczniowie, którzy wygodnie rozsiedli się na pufach, kanapie i dywanie, słuchając nastrojowego czytania, w zadumie przenieśli się w świat literackich doznań.  Stworzenie wyjątkowej atmosfery zaowocowało niezwykłymi pracami plastycznymi, które powstały w drugiej części spotkania. Podzieleni na grupy uczniowie tworzyli witraże zainspirowane kolorami z opowiadania Schulza. Efekty zaskoczyły wszystkie panie, a zarazem potwierdziły, że nasza młodzież ma wspaniałą wyobraźnię i jest w stanie zmierzyć się nawet z tak ambitnymi zadaniami.

Wizyta w bibliotece zakończyła się słodką niespodzianką, zaś Jakub Krzepota w imieniu wszystkich uczniów w kilku słowach podsumował to wyjątkowe spotkanie czytelnicze  i podziękował za zaproszenie.