30 września 2019 20:45 | Aktualności

„Młodzież pisze listy”, czyli udział w warsztatach literacko-kaligraficznych

30 września uczennice klasy 7 A: Małgorzata Adamiec, Maja Borkała i Anna Kuś, wraz ze swoją nauczycielką języka  polskiego  – Edytą Kurtyką, udały się do Muzeum Emigracji w Gdyni, aby wziąć udział w warsztatach kaligraficznych. Mimo że szkolenie zaplanowane zostało na późne  godziny popołudniowe, w/w uczennice nie trzeba było na nie długo zachęcać. Dziewczęta ochoczo przyjechały po lekcjach do muzeum. Celem warsztatów było głównie pielęgnowanie sztuki pisania listów oraz kształcenie estetycznego i czytelnego pisma. Na początku odbyła się część teoretyczna. Panie prowadzące warsztaty przybliżyły uczniom historię epistolografii, przypomniały elementy listu otwartego oraz rozprawki (przydatna wiedza do egzaminu ósmoklasisty). Zapoznały też  z przyborami potrzebnymi do kaligrafii, czyli  różnymi rodzajami stalówek np. fleksującą, ściętą, obsadek czy rodzajem czcionek.

Wyposażone w wiedzę i odpowiednie przybory - kałamarz, papier, pióra, uczennice przystąpiły do części praktycznej. Na początek kaligrafowały swoje inicjały oraz różne szlaczki, by w końcu rozpocząć pisanie listu na wylosowany wcześniej temat. Warsztaty były z pewnością nie tylko  artystyczną  zabawą, ale także  cenną lekcją staranności i cierpliwości, gdyż wbrew pozorom kaligrafia nie jest łatwą sztuką do opanowania, a niestety dzisiaj w dobie komputerów, smartfonów i innych wynalazków technologicznych, umiejętność pięknego odręcznego pisania przydałaby się wielu  uczniom, jak również dorosłym osobom.