08 października 2019 17:35 | Aktualności

Warsztaty z cyklu Apple „Każdy może programować"

Czwartoklasiści uczestniczyli dziś w informatycznych warsztatach dotyczących kodowania.  Już na początku zajęć dzieci dowiedziały się, że kodowanie i programowanie jest wpisane w nasze codzienne, zwyczajne czynności. Każdy z nas wie, co powinien zrobić, kiedy usłyszy polecenie: „Wynieś śmieci” czy „Posprzątaj pokój”. Okazuje się, że w te proste komunikaty wkodowanych  jest szereg czynności, które mamy tak zaprogramowane, że nikt nie musi nam tłumaczyć, co powinniśmy zrobić krok po kroku.

Dzisiejsze warsztaty rozpoczęły się od grupowej współpracy przy układaniu kolorowych kwadratów wg podanej instrukcji. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny,
a wybrani przedstawiciele każdej z nich pokonywali planszę złożoną z 16 kwadratów. Zadaniem wskazanych uczniów było przejście trasy według usłyszanych komend. Początkowo były one wydawane w języku polskim, później już w j. angielskim. Każda z drużyn zdobyła skrzyneczkę ze słodkim co nieco. Potem uczniowie pracowali z iPadami, korzystając z aplikacji Tynker oraz Hello, Byte.  Zadania, jakie wykonywały dzieci, uczyły krytycznego i  logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Ta część warsztatów wzbudziła najwięcej emocji i radości.

Dzieci wyszły z zajęć niezwykle zadowolone. Bardzo dziękujemy pani Beacie Wróbel za organizację tej ciekawej i pouczającej lekcji, którą przeprowadzili trenerzy Apple z firmy Cortland w ramach Europejskiego Dnia Kodowania.