06 maja 2020 13:02 | Aktualności

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

Drodzy Uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pomysłowość w przygotowaniu prac plastyczny choraz odpowiedzi na pytanie o znaczenie tolerancji. Dziękujemy Rodzicom za okazane wsparcie, bez którego realizacja projektu byłaby niemożliwa. Dziękujemy za wrażliwą duszę wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji niniejszych zadań. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom zarówno testu, jak również konkursu plastycznego oraz pozostałym uczestnikom, którzy podjęli działania w celu wspólnego świętowania Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pragniemy również podziękować klasie III c, w której wszyscy uczniowie zaangażowali się w pracę nad projektem wykonując wszystkie zadania.

W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzimy 5 maja. Podwójne święto determinuje do podejmowania rozważań o idei społecznej integracji. Czynnikiem, który odgrywa szczególną rolę w procesie postrzegania innych ludzi stanowi obraz i ocena własnej osoby. To właśnie akceptacja jest źródłem poczucia radości oraz sprzyja ona kreowaniu pozytywnych uczuć wobec innych ludzi. Z kolei z negatywnymi odczuciami współwystępują stereotypy i uprzedzenia, w konsekwencji prowadzące do dyskryminacji.

Niepełnosprawność jest zjawiskiem złożonym i dotyczy zróżnicowanych aspektów funkcjonowania. Definicje niepełnosprawności różnią się z uwagi na dyscypliny naukowe, znaczenie kulturowe, postawy i przekonania. Pojęcie niepełnosprawności odnosi się do ograniczenia w funkcjonowaniu osób w każdym społeczeństwie w następstwie trudności do podejmowania działań w sposób powszechnie uważany za prawidłowy. Osoby z niepełnosprawnością różnią się od siebie tak samo jak osoby pełnosprawne. Tolerancja stanowi podstawę dialogu międzyludzkiego.

TEST

Z największą przyjemnością przedstawiamy wyniki testu „Co wiesz o niepełnosprawności?”. Test wypełniło 74 uczniów i 22 nauczycieli. Maksymalna ilość punktów jaką można było zdobyć to 15. Średnia punktacja: 13,9. Test wypełniło najwięcej uczniów z klas: III c, IV b i VII a. Spośród uczniów, którzy otrzymali maksymalną ilość punktów wylosowano 3 nagrody, które będą do odbioru po powrocie do szkoły.

Nagrody otrzymują:

• Helena Stachowiak
  • Antonina Trojanowicz
  • Wojciech Juszkiewicz

Podsumowanie wyników: TUTAJ

KONKURS PLASTYCZNY

W konkursie plastycznym wzięło udział 26 uczniów naszej szkoły. Zadaniem wychowanków było przedstawienie ich zawodowych marzeń – „Jak dorosnę, to zostanę…”. Uczniowie wykazali się zainteresowaniem światem społecznym oraz wyobraźnią dotyczącą przyszłości zawodowej. Różnorodność prezentowanych zawodów ukazuje zindywidualizowane zainteresowania i pasje uczniów. Konkurs rozstrzygnięto na poziomach obu etapów edukacyjnych. Wyniki konkursu zaprezentowano w formie nagrania. (do obejrzenia na fb szkolnym)

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE

Czym dla Ciebie jest tolerancja?

Uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na powyższe pytanie okazali siłę serca, która stanowi cenną motywację do tworzenia wspaniałych chwil. DZIĘKUJEMY! (do obejrzenia na fb szkolnym)