16 października 2020 15:50 | Aktualności

Ogień to żywioł niebezpieczny dla ludzi i przyrody

15 października uczniowie klasy III b uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu czytelniczym na bazie książki „Gang Fajniaków i miasto marzeń” i wnikliwie analizowali, ile dobrego i złego daje nam ogień.

Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat istoty powstawania ognia, czynników wywołujących jego rozprzestrzenianie się oraz działań podejmowanych w celu zapobiegania tragicznym skutkom pożarów. Uczniowie uważnie obserwowali eksperyment, w którym pokazano co wspólnego z ogniem ma powietrze i jak reaguje płomień świecy po odcięciu dopływu tlenu. Uczniowie poznali fragmenty dwóch opowiadań - „Najpiękniejszy kolor” oraz „Co za dużo, to niezdrowo”. W każdym z nich poruszono ważne tematy odnoszące się do niewłaściwych zachowań ludzi - palenie w piecu plastikowymi butelkami lub starymi ubraniami oraz nieostrożne, często bezmyślne, działania, których konsekwencją są pożary lasów. Zaskakującą i dobrze rokującą na przyszłość okazała się rozległa wiedza uczniów na temat segregacji śmieci, powstawania czadu i konieczności oszczędzania prądu i wody. Zajęcia zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej i przygotowaniem plakatu klasowego pod hasłem „Ogień niszczy całą przyrodę, więc chrońmy naszą planetę”.