17 grudnia 2020 19:18 | Aktualności

"Gwara warszawska" spotkanie w ramach ogólnopolskiego programu "Zaproś mnie na swoją lekcję"

W czasie lekcji wychowawczej uczniowie klasy IV c i V a odbyli wirtualną podróż do Warszawy, w czasie której poznawali gwarę warszawską. Podczas spotkania z panem Radosławem Potracem  - historykiem, archeologiem, przewodnikiem, dzieci dowiedziały się, że gwara to lokalna odmiana języka charakteryzująca się specyficznym słownictwem. W gwarze warszawskiej splotły się naleciałości z trzech języków: rosyjskiego, niemieckiego oraz jidysz. Stąd wyrazy takie jak: ustrojstwo, git, wichajster. Inne cechy tej odmiany języka to: zmiękczenia końcówek (rękię, troszkię), łączenie formy "ty" z pan (widzisz pan), przeinaczenia (kurtura, aligancki) oraz  słownictwo z humorem (drynda - dorożka, cierpiarz - taksówkarz, badylarz - kwiaciarz). Spotkanie z panem Radosławem okraszone było sporą dawką humoru i miało formę dialogu z uczniami.

Serdecznie dziękujemy

uczniowie klasy IV c i V a